Keuken & Design

Winkelcriminaliteit stijgt, zeggen ondernemers

Uit recent onderzoek van INretail en NSO Retail is gebleken dat 86% van de ondernemers in de non-food retail constateert dat de winkelcriminaliteit stijgt.

De meest voorkomende vorm van criminaliteit is diefstal, waar maar liefst 80% van de ondernemers in de afgelopen twaalf maanden mee te maken heeft gehad. Op de tweede plaats staan geweld, intimidatie en agressie, wat door 36% van de ondernemers wordt genoemd. Daarna volgen vernielingen en beschadigingen, en op de vierde plaats staan oplichting, witwassen en fraude.

Bovendien meldt een derde van de ondernemers een groeiend aandeel van cybercriminaliteit. INretail pleit dan ook voor meer prioriteit in de bestrijding van winkelcriminaliteit.

Zelf actie ondernemen

Naast de stijgende winkelcriminaliteit nemen ondernemers zelf ook veel veiligheids- en preventiemaatregelen, zo blijkt uit het onderzoek van INretail. Zo heeft 76% van de ondernemers camera’s geïnstalleerd en loopt dit percentage zelfs op tot 91% bij tabak- en gemakswinkels.

Daarnaast maakt 72% gebruik van alarmerings- en beveiligingssystemen en beschikt 57% over vals geld detectieapparatuur. Meer dan 60% van de ondernemers haalt regelmatig contant geld uit de kassa’s. Naast deze technische maatregelen investeren ondernemers ook in preventieve maatregelen, zoals verlichting in en rond de winkel en trainingen voor medewerkers om verdacht gedrag of situaties te herkennen en er adequaat op te reageren (38%).

Camera in beeld

Uit het onderzoek van INretail blijkt dat 60% van de ondernemers niet op de hoogte is van het ‘camera in beeld’ systeem, waarbij bedrijven en burgers vrijwillig hun camera’s kunnen aanmelden bij de politie om beelden op te vragen na een misdrijf.

Daarnaast is bijna de helft van de ondernemers niet bekend met het collectief winkelverbod dat gemeenten kunnen instellen om overlastplegers te weren. INretail gaat leden en ondernemersverenigingen actief attenderen op deze mogelijkheden en pleit voor meer agendering tijdens overleg tussen ondernemers en politie met gemeenten.

Verder blijkt uit het onderzoek dat meer dan 80% van de ondernemers niet op de hoogte is van het ‘first offender’ reprimande beleid van de politie, waarbij een meerderjarige winkeldief die voor het eerst wordt betrapt een uitbrander en registratie in een landelijk politiesysteem krijgt zonder vervolging.

Exit mobile version