Een maand geleden verschenen verontrustende krantenberichten over het ozongat, wat herinneringen oproept aan de paniek in de jaren 80 en 90. Een terugblik op die turbulente periode, waarin een alledaags huishoudelijk apparaat een aanzienlijke rol speelde in een ernstig milieuprobleem.

Een van de positieve ontwikkelingen zijn dat het gebruik van een grote boosdoener -chloorfluorkoolwaterstoffen (CFK’s) – flink is teruggedrongen. Deze stoffen zaten in de jaren nog in veel koelkasten en werden gebruikt als koelvloeistof.
Oorzaam huidige omvang
De recente toename van het ozongat wordt door sommige wetenschappers toegeschreven aan een onderzeese vulkaanuitbarsting in Tonga vorig jaar, waardoor aanzienlijke hoeveelheden waterdamp in de atmosfeer werden gebracht. Dit fenomeen kan hebben bijgedragen aan een verhoogde afbraak van ozon.
Tegelijkertijd zijn er ook positievere geluiden te horen. Eerder dit jaar werd gemeld dat de ozonlaag gestaag aan het herstellen was en binnen enkele tientallen jaren volledig zou kunnen herstellen, zoals deskundigen van de Verenigde Naties tijdens een bijeenkomst van de American Meteorological Society hadden geconcludeerd.
Het ozongat, ontstaan door koelkasten, herinnert ons aan de kwetsbaarheid van onze planeet. Het toont aan dat innovatie en gezamenlijke inspanningen positieve milieuveranderingen mogelijk maken. Ook de technische ontwikkelingen in de keukenbranche draagt hieraan bij en kan wezenlijk bijdragen aan een duurzame toekomst.